Bathroom furniture set AVA 120 cm with washbasin
Incl. LED mirror & tall cabinet
Product number: 174065
Product number: 174066
Product number: 174064
Product number: 174069
Product number: 174067
Product number: 174068
Product number: 174070
Product number: 174063
Product information
AVA & NEO: Your complete 120 cm bathroom furniture set incl. tall cabinet & mirror
Transform your bathroom into a design oasis with our complete bathroom furniture set. The centerpiece is the 120 cm wide AVA base cabinet including double washbasin. This bathroom furniture set with washbasin impresses with the high-quality Hettich drawer system as well as elegant surfaces in white, black, concrete or honey-gold oak. Whether multi-coated or provided with a robust melamine coating, this bathroom furniture with washbasin remains in top condition for many years thanks to its high moisture resistance.
To match your chosen color, you will receive the AVA bathroom cabinet in the same design. This creates a harmonious overall look as a bathroom furniture set with tall cabinet, in which storage space and appearance are neatly coordinated. Thanks to flexible glass shelves and handleless fronts, this complete bathroom furniture set offers you plenty of space for your bathroom accessories and at the same time ensures a tidy atmosphere.
Your bathroom cabinet with mirror and LED technology
The complete bathroom furniture set is rounded off by the NEO LED light mirror with a width of 120 cm. You can choose between a round or square mirror variant. This bathroom cabinet with mirror offers you dimmable light, an individually adjustable color temperature and convenient sensor control. This makes every bathroom furniture set with washbasin and bathroom mirror a stylish solution for your bathroom.
With pre-assembled delivery, assembling your bathroom furniture set is quick and uncomplicated. Rely on long-lasting quality and secure five-year warranty on your new bathroom furniture set with washbasin.
Dimensions and specifications
| Washbasin vanity unit | |
| Series | AVA |
| Dimensions (W x D x H) | 120 x 45.6 x 50 cm |
| Front material | MDF |
| Front surface | Lacquered: White matt | Black matt Melamine coating: Honey-gold oak | Concrete |
| Front color | Selectable: White matt | Black matt | Honey-gold oak | Concrete (Color is automatically adopted for the tall cabinet) |
| Cabinet material | MFC |
| Cabinet surface | Lacquered: White matt | Black matt Melamine coating: Honey-gold oak | Concrete |
| Cabinet color | Selectable: White matt | Black matt | Honey-gold oak | Concrete (Color is automatically adopted for the tall cabinet) Interior color: Anthracite |
| Number of drawers | 2 |
| Internal drawer dimension | approx. 116 cm |
| Type of drawer runner | Premium metal runners Hettich | Full extension (100%) |
| Opening type | With pull-out | Soft-close function |
| Handle type | Recessed handle |
| Lighting | No |
| Type of installation | Wall mounting |
| Condition on delivery | Pre-assembled |
| Dimensions of siphon cut-out | 14.2 cm |
| Net weight | 32.5 kg |
| Packaging dimensions / shipping weight | 124.5 x 50.5 x 54.5 cm | 38 kg |
| Double washbasin | |
| Dimensions (W x D x H) | 121.5 x 46.5 x 17 cm |
| Material | Ceramic |
| Color | White glossy |
| Number of tap holes | 2 |
| Tap hole pre-drilled | Yes |
| Overflow present | Yes |
| Net weight | 24 kg |
| Packaging dimensions / shipping weight | 123 x 48 x 19 cm | 25 kg |
| Tall cabinet | |
| Series | AVA |
| Dimensions (W x D x H) | 35 x 35 x 170 cm |
| Front material | MDF |
| Front surface | Lacquered: White matt | Black matt Melamine coating: Honey-gold oak | Concrete |
| Front color | Selectable: White matt | Black matt | Honey-gold oak | Concrete (Color analogous to the washbasin vanity unit) |
| Cabinet material | MFC |
| Cabinet surface | Lacquered: White matt | Black matt Melamine coating: Honey-gold oak | Concrete |
| Cabinet color | Selectable: White matt | Black matt | Honey-gold oak | Concrete (Color analogous to the washbasin vanity unit) Interior color: Anthracite |
| Number of doors | 2 |
| Number of shelves | 1x wood | 4x glass |
| Door hinge | Flexible | right or left |
| Opening type | Soft-close function |
| Handle type | Recessed handle |
| Lighting | Without |
| Type of installation | Wall mounting |
| Condition on delivery | Pre-assembled |
| Net weight | 26.5 kg |
| Packaging dimensions / shipping weight | 176.5 x 39.5 x 39.5 cm | 30 kg |
| LED light mirror round | |
| Series | NEO |
| Dimensions diameter | Ø 1200 mm |
| Depth | 30 mm |
| Mirror shape | Round |
| Lighting | LED strip |
| Light emission | All around | To the rear |
| Light control | With touchless sensor |
| Suitable for room switching | |
| LEDs dimmable | Yes, with memory function |
| Sensor position | Bottom center |
| Mirror heating | No |
| Lighting replaceable | No, LED strip permanently installed |
| Power supply voltage/frequency | Input: 230 V, 50 Hz | Output: 12 V |
| Power consumption (W) | 53 |
| Direct and indirect light | |
| Color temperature | Warm white to cool white |
| 2700 K - 6500 K | |
| Degree of protection | IP44 |
| Protection class | II |
| Energy efficiency class | F |
| Type of installation | Wall mounting, surface-mounted |
| Net weight | 12.4 kg |
| Gross weight | 21.5 kg |
| Packaging dimensions (W x H x D) | 1255 x 1255 x 50 mm |
| Note on scope of delivery | Incl. light source |
| LED light mirror rectangular | |
| Series | NEO |
| Width dimensions | 1200 mm |
| Mirror frame | No |
| Mirror shape | Rectangular |
| Height dimension | 700 mm |
| Depth | 30 mm |
| Lighting | LED strip |
| Light emission | All around | To the rear |
| Light control | With touchless sensor |
| Suitable for room switching | |
| LEDs dimmable | Yes, with memory function |
| Sensor position | Bottom center |
| Mirror heating | No |
| Lighting replaceable | No, LED strip permanently installed |
| Power supply voltage/frequency | Input: 230 V, 50 Hz | Output: 12 V |
| Power consumption (W) | 37.5 |
| Direct and indirect light | |
| Color temperature | Warm white to cool white |
| 2700 K - 6500 K | |
| Luminous flux/brightness | 4500 lm |
| Degree of protection | IP44 |
| Protection class | II |
| Energy efficiency class | F |
| Type of installation | Wall mounting, surface-mounted |
| Net weight | 8 kg |
| Gross weight | 14.4 kg |
| Packaging dimensions (W x H x D) | 1255 x 755 x 50 mm |
| Note on scope of delivery | Incl. light source |
Scope of delivery
- Sink vanity unit 120 cm AVA in selected color
- Ceramic double washbasin
- Tall cabinet AVA in selected color
- LED bathroom mirror NEO 120 cm in selected version
- Assembly instructions
- Mounting material
- Without decorative items
Downloads
Assembly instructions
MA_AVA_Set___150324__.pdfElectrical note
weee_151223__.pdfCare instructions
CMA-Furniture_111123.pdf
Shipping costs
Product safety
Related articles
Brand advantages
Directly from the manufacturer
Quick delivery
Personalized support
Safe payment