Vanity unit AVA 120 cm
With ceramic washbasin
Product number: 166521
Product number: 166523
Product number: 166525
Product number: 166527
Product number: 168953
Product number: 168954
Product number: 166522
Product number: 166526
Product number: 166528
Product number: 166524
Product information
AVA 120cm vanity unit with ceramic washbasin - choice of colour
The AVA vanity unit is a real gem for any bathroom. Whether in matt white, matt black, concrete-look or honey-gold oak - there is something to suit every taste.
The matt surface in white and black is lacquered several times and gives the vanity unit an elegant look. The concrete and honey gold oak versions create a pleasantly natural atmosphere. They are finished with a hard-wearing melamine coating that offers long-lasting protection against daily wear and tear in the bathroom. This means that the vanity unit retains its beauty and durability even after many years.
The inside of the vanity units is finished in elegant anthracite and provides an attractive contrast to the exterior colours. The moisture-resistant material ensures that the vanity unit is optimally protected even in the humid environment of the bathroom.
Drawers with quiet soft-close technology
Another highlight of the AVA vanity unit is the metal drawer system from German brand manufacturer Hettich. Finished in elegant anthracite, it has two generous pull-outs that close particularly gently and quietly thanks to soft-close technology. The elegantly narrow pull-out side panels maximise storage space and make it easier to store bathroom utensils. Thanks to the precise and effortless alignment of the pull-outs in all directions, everything can be perfectly positioned visually. The optional drawer insert is particularly practical, providing additional organisation and keeping smaller bathroom items neatly organised.
Double washbasin made of solid ceramic
A seamlessly matching double washbasin made of ceramic is available in glossy white and matt black and completes the overall look of the vanity unit. The black washbasin in particular emphasises the high-quality character of the piece of furniture and creates a harmonious look in the bathroom. Attractive washbasin taps are also available in our bathroom shop.
The wood-based material from sustainable forestry is characterised by maximum moisture resistance and was developed with long-lasting quality in mind. For the sake of the environment, we avoid the use of environmentally harmful packaging materials as far as possible.
The pre-assembled delivery makes wall mounting easier and saves you valuable time. As an expression of our quality and reliability, we offer you a 5-year guarantee. Our aim is for you to be completely satisfied with our product and to enjoy it for a long time.
Dimensions and specifications
| Series | AVA |
| Base unit: | |
| Dimensions (W x D x H) | 120 x 45.6 x 50 cm |
| Front material | MDF |
| Front surface | Lacquered: White matt | Black matt Melamine coating: Oak honey gold | Concrete |
| Colour front | Selectable: White matt | Black matt | Oak honey gold | Concrete |
| Material carcass | MFC |
| Carcase surface | Lacquered: White matt | Black matt Melamine coating: Oak honey gold | Concrete |
| Colour carcase | Selectable: White matt | Black matt | Oak honey gold | Concrete Interior colour: Anthracite |
| Number of drawers | 2 |
| Internal drawer dimensions | approx. 116 cm |
| Type of drawer pull-out | Premium metal runners Hettich | full extension (100%) |
| Opening type | With pull-out | soft-close function |
| Handle type | Recessed handle |
| Lighting | No |
| Mounting type | Wall mounting |
| Assembly condition | Pre-assembled |
| Siphon cut-out dimensions | 14.2 cm |
| Net weight | 32.5 kg |
| Packaging dimensions / shipping weight | 124.5 x 50.5 x 54.5 cm | 38 kg |
| Washbasin: | |
| Dimensions (W x D x H) | 121.5 x 46.5 x 17 cm |
| Material | Ceramic |
| Colour | Selectable: White glossy | Black matt |
| Number of tap holes | 2 |
| Pre-drilled tap hole | Yes |
| Overflow available | Yes |
| Net weight | 24 kg |
| Packaging dimensions / shipping weight | 123 x 48 x 19 cm | 25 kg |
Scope of delivery
- Vanity unit AVA in selected variant
- Ceramic washbasin in selected variant
- Assembly instructions
- Assembly material
- Without decorative items
Delivery
Pallet shipments are delivered curbside. Please consider that the carrier will call you to fix delivery date/time, so kindly remember to indicate your phone number (landline or mobile phone) when placing your order.
For deliveries to islands, additional charges will apply for sea transport. In order to calculate this charge with precision, your postal code (ZIP Code) will be required.
Downloads
Assembly instructions
MA_AVA_120-140cm_030625.pdfCare instructions
CMA-Furniture_040924.pdf
Shipping costs
Product safety
Related articles
Brand advantages
Directly from the manufacturer
Quick delivery
Personalized support
Safe payment